"Wielkanocne baby" - zajęcia edukacyjne
Witamy Was serdecznie w kolejny dzień. Dziś mamy środę. Szybko zbliżają się wyczekiwane przez Was Święta Wielkanocne. Czy znacie wszystkie charakterystyczne dla Wielkanocy zwyczaje? Obejrzyjcie ilustracje.
/uploads/5eda529a2d719/newses/421/content/Zwyczaje_Wielkanocne.docx [.docx, 2.64 MB]
Uważnie posłuchajcie wiersza pt. „Wielkanoc” – Pani Danuty Gellnerowej:
Obudziły się pisanki
Wielkanocnym rankiem
I wołają:
- Patrzcie! Tu na stole
Same niespodzianki!
Bazie srebrno-białe
I baranek mały.
Ten baranek ma talerzyk,
Skubie z niego owies świeży.
A baby pękate
W cukrowych fartuchach
Śmieją się wesoło
Od ucha do ucha!
Postarajcie się teraz odpowiedzieć na pytania:
- Kto występował w wierszu?
- Jakie niespodzianki kryły się na wielkanocnym stole?
- Co robił baranek?
- Co robiły baby wielkanocne?
Spróbujcie nauczyć się tego wierszyka na pamięć. Recytując tekst przez telefon np. Babci lub Dziadkowi, z którym dawno się nie widzieliście przez kwarantannę, sprawicie im ogromną radość.
Zabawa słowno-ruchowa: „Małe –duże jajko kurze”. Będziecie sprawnie pokazywać wymieniane w rymowance czynności. I stopniowo przyśpieszać tempo. Zaproście do zabawy rodziców i rodzeństwo.
Małe – duże Na słowo: „małe – ręce blisko siebie; „duże” – ręce rozłożone.
Jajko kurze, Rysowanie w powietrzu obiema rękami jajka.
Jajko kurze.
Duże – małe, Na słowo: ”duże” – ręce rozłożone; „małe” – ręce blisko siebie.
Doskonałe, Klepanie się ręką po brzuszku.
Doskonałe,
mniam. Klaśnięcie w dłonie.
Jeśli macie ochotę , możecie pobawić się wykorzystując przygotowane przez Nas propozycje:
„Szukamy pisanek” - do zabawy przygotujcie pisanki (mogą być gotowe takie jakie macie w domu, lub pokolorowane i wycięte z kolorowanki, którą Wam przesyłamy). Możecie przygotować 4, 5, 6 pisanek i pochować je w całym domu lub w wybranym pokoju. Zaproście domownika do wyszukiwania wszystkich ukrytych pisanek. Później może być zmiana – domownik chowa a Wy szukacie ukrytych pisanek.
„Zajączkowy tor przeszkód” – do toru przeszkód możecie wykorzystać poduszki, pluszaki, ustawić krzesła. Tor przeszkód pokonujecie skacząc jak zajączek. Miłej zabawy.
„Wielkanocna baba” – zapraszamy Was do pomocy i wspólnego wykonania wielkanocnych wypieków. Wasze mamy z pewnością mają swoje niezastąpione przepisy. Możecie te przepisy wstawić na stronę przedszkola. Może będą chętni na wykonanie świątecznych wypieków według przepisów Waszej Mamy lub Taty.
„Wielkanocna serwetka” – zabawy plastyczne z wycinaniem. Poproście rodziców o papierową serwetkę ze świątecznymi motywami lub kartkę białego papieru. Złóżcie teraz papierową serwetkę lub kartkę i powycinajcie dowolne wzorki. Po rozłożeniu powstanie śliczna ażurowa serwetka, którą możecie wykorzystać do świątecznego koszyczka.
„Gra w zielone” – wyszukiwanie rzeczy, przedmiotów w domu, które są zielone. Nazwę tej rzeczy, przedmiotu dzielimy na sylaby i podajemy pierwszą głoskę danego słowa. Jeżeli się pomylicie oddajecie fanty. Fanty trzeba wykupić wykonując polecenie prowadzącego (starszego rodzeństwa, mamy, taty). Fantem może być pantofel, skarpetka, ulubiona zabawka.
Teraz praca plastyczna. Robiliśmy już kurczaczka z plasteliny a dziś wykorzystamy to, co mamy w domu.
„Kurczaczek” – praca plastyczna. Kurczaczka możecie wykonać z płatków kosmetycznych, wacików, wełny lub wykorzystać rolkę po papierze toaletowym – rolkę trzeba pokolorować żółtą farbą. Kiedy rolka wyschnie doklejamy kurczaczkowi oczy, dzióbek, czuprynkę, skrzydełka i nóżki z kolorowego papieru. Kurczaczek jest gotowy. Teraz możemy naszemu kurczaczkowi wyciąć trawkę z zielonego papieru lub wykorzystać go do dekoracji wysianej rzeżuchy lub owsa. Powodzenia w wykonaniu ślicznych prac. Zdjęcia prac możecie wysyłać na adres mailowy naszego przedszkola.
/uploads/5eda529a2d719/newses/421/content/karta_pracy_-_kurczaczek.docx [.docx, 33.31 kB]
Zapraszam do wykonania kolejnych kart pracy:
/uploads/5eda529a2d719/newses/421/content/karta_pracy_-_pokoloruj_wedlug_kodu_kurczaczek_w_jajku.docx [.docx, 160.17 kB]
/uploads/5eda529a2d719/newses/421/content/Pokoloruj_zajaczka_karta_pracy_wielkanoc_1.docx [.docx, 27.50 kB]
Pamiętajcie, żeby teraz, w czasie kwarantanny, starać się nie wychodzić z domku i często myć dokładnie ręce. Życzymy Wam owocnej pracy.
Tęsknimy za Wami! Pani Kamila i pani Bogusia.