"Traktor" - zajęcia edukacyjne

Dzień dobry moi mili. Wczoraj poznaliśmy zwierzęta zamieszkujące gospodarstwo wiejskie i nazwy miejsc, w których ona przebywają. Dziś przyjrzymy się nieco bliżej pojazdom rolniczym.
Zaczynamy od zabawy ruchowej „Jedziemy…” – udajemy, że trzymamy w rękach kierownicę i wyruszamy w drogę. Po drodze zajeżdżamy do obory, by przywitać się z krowami; do stajni, by powitać koniki i do kurnika, by przywitać wszystkie kurki. Podczas jazdy może nam towarzyszyć piosenka „Dziadek farmę miał” z zeszłego tygodnia.

Mam dla Was zagadkę Arkadiusza Maćkowiaka:
Pojazd na wsi używany,
jest ciągnikiem także zwany.
Bo przyczepę ciągnąć może,
a po za tym pole orze
. (traktor)

Popatrzcie na kartę 1, w której zamieściłam obrazki przedstawiające różne maszyny rolnicze: traktor,  kombajn, pług, opryskiwacz. Czy wiecie do czego te maszyny służą? Jak myślicie dlaczego rolnicy wykorzystują tak różne maszyny?

Pobawcie się w zabawę ruchową „Orzemy pole” – zaproście do zabawy rodzeństwo lub Rodzica, by stworzyć parę. Jedna osoba z pary będzie rolnikiem, który kieruje traktorem, a druga osoba, będzie pługiem – staje za rolnikiem trzyma go obiema rękami za pasek od spodni. Na sygnał Rodzica rolnik maszeruje po pokoju, druga osoba idzie wolniej stawiając opór. Po chwili następuje zamiana ról.

Czas na zabawę „Gimnastyka buzi i języka”:
Zaczynamy od ćwiczeń rozluźniających – „Mruczenie” –  dzieci na wydechu mruczą;
„Traktor” – dzieci masują sobie twarz wydając dźwięki: opukiwanie nad górną wargą (www…), pod dolną wargą (zzz…); opukiwanie klatki piersiowej (żżż…).
„Wesołe krowy” – ćwiczenia oddechowe i warg – dzieci nabierają powietrza i starają się jak najdłużej wypowiadać sylabę mu na wydechu. Mogą przy tym poruszać wargami w prawą i lewą stronę.
„Traktor” – ćwiczenia języka – Dzieci czubkiem języka dotykają górnego podniebienia, wprawiając je w drgania, naśladując odgłos wydawany przez traktor.
„Przy wodopoju krowy piją wodę” – ćwiczenia języka – dzieci wysuwają język szeroki i na przemian wąski; płaski lub zaostrzony, a następnie unoszą lekko brzegi języka do zębów.

Na koniec dzisiejszych zajęć proponuję pracę plastyczno – techniczną „Traktor”, do której będziemy potrzebować figur geometrycznych: 1 małe koło, 1 duże koło, 1 mały prostokąt, 1 duży prostokąt, 1 średni kwadrat. W karcie 2  zamieściłam wzór z którego można skorzystać i ozdobić traktor według własnego pomysłu. Możecie również wszystkie figury powycinać ze starych gazet, wtedy wasz traktor będzie jeszcze piękniejszy. Miłej zabawy i powodzenia. Oczywiście jak zawsze czekam na fotorelację z waszej działalności.

Dziękuję za dziś i do zobaczenia jutro.