"Moja rodzina" - zajęcia edukacyjne

Witamy Was Kochani w poniedziałek.

W związku ze zbliżającym się świętem rozpoczynamy cykl zajęć „Mama i Tata”.

Zacznijmy od zabawy w skojarzenia. Pamiętacie, bawiliśmy się podobnie w przedszkolu. Podajcie jak najwięcej skojarzeń ze słowem: dom. Rodzice mogą je zapisywać na kartce. Ciekawe, komu uda się znaleźć ich najwięcej?

Posłuchajcie teraz piosenki. Chciałybyśmy, żebyście nauczyli się jej na pamięć, co przyjdzie Wam z łatwością, ponieważ jesteście mądrymi małymi ludźmi. Poza tym, każdej mamie łza się uroni, jak będziecie jej to śpiewać. Zdradzę Wam tajemnicę, że to Ola z naszej grupy wynalazła tę piękną piosenkę i prosiła, żebyśmy ją zaśpiewali na uroczystości w przedszkolu. Jednak ze względu na trudny czas, który nas spotkał, każdy z Was będzie śpiewał ją uroczyście w domku.

Kiedy mija noc i dzień nastaje

Zawsze mówisz mi: Witaj kochanie

Po czym tulisz mnie

Czule całujesz

Więc zaśpiewam Ci, to, co ja czuję

Proszę, otwórz serce swe,

Niech w nie wpadną słowa te:

Które Tobie teraz ja, podarować właśnie chcę.

Ref. Jesteś mamo skarbem mym

Kocham Ciebie z całych sił.

Jesteś wszystkim tym, co mam

Wszystko Tobie jednej dam. (x2)

Kiedy mija dzień i noc nastaje

Mówisz: Miłych snów, moje kochanie

Po czym tulisz mnie, czule całujesz

Więc zaśpiewam Ci, to, co ja czuję

Proszę, otwórz serce swe,

Niech w nie wpadną słowa te:

Które Tobie teraz ja, podarować właśnie chcę.

Ref. Jesteś mamo skarbem mym

Kocham Ciebie z całych sił.

Jesteś wszystkim tym, co mam

Wszystko Tobie jednej dam. (x2)

Naukę piosenki zacznijmy od wyklaskiwania rytmu zgodnego z muzyką. Każda sylaba odpowiada jednemu klaśnięciu. Tekst z pewnością przyswoicie po kilku odsłuchaniach piosenki.

Teraz czas na zabawę ruchową: Wiosenne porządki waszym zadaniem jest naśladowanie różnych czynności związanych z porządkowaniem w domu np.: mycie okien, ścieranie kurzu, odkurzanie, mycie podłogi. Pobawcie się w to w formie zagadek- Wy pokazujecie, domownicy odgadują.

Posłuchajcie opowiadania Miry Jaworczakowej:

„Tajemnicza mama”

Mama Tereski jest inżynierem, można ją czasem zobaczyć, jak rozmawia z robotnikami przy budowie nowego domu na rogu ulicy. Mama Jureczka pracuje  w pralni, mama Zosi leczy chore dzieci, a mama Ani… no, właśnie, nie można wcale dogadać się z Anią, kim jest jej mama. – W zeszłym tygodniu była stewardessą w samolocie – powiedziała Ania. – I latała? – krzyknęli chłopcy. – Dokąd latała? Do Chin? Do Ameryki? – Nie. – pokręciła głową Ania. – Wcale nie latała. Dziwny jakiś samolot, który nigdzie nie lata. – To może w tym tygodniu poleci? – zapytali jeszcze. – W tym tygodniu? Skąd. Teraz mama jest nauczycielką. Zdziwili się, ale nic nie powiedzieli. A po jakimś czasie okazało się, że mama Ani już nie jest nauczycielką, tylko pielęgniarką w szpitalu. – Ojej! – Nie mogli tego pojąć w przedszkolu. – Twoja mama, Aniu, strasznie często zmienia pracę. Ania roześmiała się. – Wcale nie, ale moja mama może być wszystkim. – Nieprawda – orzekli chłopcy. – Zmyślasz i tyle. – Tere-fere! – dodały dziewczynki. – Pewnie, że zmyśla. Kiedyś oglądali razem książki z obrazkami. Obrazki były śliczne, na jednym – królowa z bajki w zielonej sukni, w koronie złotej na głowie. – O! – zawołała Ania. – Moja mama też ma taką! Teraz już wszyscy pukali się w czoło, patrząc na Anię. Nawet wyobrazić sobie nie można, żeby mama Ani biegła na przykład rano do tramwaju w takiej długiej, fałdzistej sukni. Zaczęli się kłócić. Całe szczęście, że pani właśnie nadeszła. Powiedziała, że wszyscy pójdą jutro do teatru. Więc zamiast dalszej kłótni wybuchła radość i zapomnieli o Ani. Na przedstawieniu najbardziej podobała się wszystkim królowa.                                                                                                   – Taka śliczna, taka dobra – zachwycały się dziewczynki. Ania uśmiechała się bardzo zadowolona. – Zawsze jest bardzo dobra – powiedziała nagle. – Zawsze? Skąd wiesz? Ta aktorka, która grała królową… – To moja mama – wyjaśniła po prostu Ania.
- Jakie zawody wykonywały mamy dzieci z opowiadania?                                                                - Jakie zawody wykonują Wasze mamy? Porozmawiajcie z mama i tatą na temat ich pracy i zapamiętajcie co robią Wasi rodzice.

Teraz zabawa „Turlanka”.  Zaproście do zabawy Mamę, Tatę, rodzeństwo. Do zabawy możecie wykorzystać piłkę lub przytulankę. Osoba, która trzyma piłkę podaje nazwę zawodu w rodzaju męskim np.: malarz, nauczyciel, kucharz. Kiedy podaje piłkę kolejnej osobie, to ta osoba podaje nazwę wymienionego zawodu w rodzaju żeńskim: malarka, nauczycielka, kucharka.

Wykonajcie pracę plastyczną „Moja rodzina”. Wykonajcie portrety swoich rodziców (farby, kredki). Pod każdym portretem podpiszcie: MAMA, TATA. Poproście rodziców o zrobienie zdjęcia portretów i wysłanie na stronę przedszkola.

Dla relaksu – kolorowanka połączona z liczeniem.

/uploads/5eda529a2d719/newses/462/content/18.05_1_policz_kwiaty.docx

Jeszcze jedno zadanie- połączcie w pary kostki domina.

/uploads/5eda529a2d719/newses/462/content/18.05_2_.docx

Pozdrawiamy serdecznie.