"Moja rodzina" - zajęcia edukacyjne
Witamy Was Kochani w poniedziałek.
W związku ze zbliżającym się świętem rozpoczynamy cykl zajęć „Mama i Tata”.
Zacznijmy od zabawy w skojarzenia. Pamiętacie, bawiliśmy się podobnie w przedszkolu. Podajcie jak najwięcej skojarzeń ze słowem: dom. Rodzice mogą je zapisywać na kartce. Ciekawe, komu uda się znaleźć ich najwięcej?
Posłuchajcie teraz piosenki. Chciałybyśmy, żebyście nauczyli się jej na pamięć, co przyjdzie Wam z łatwością, ponieważ jesteście mądrymi małymi ludźmi. Poza tym, każdej mamie łza się uroni, jak będziecie jej to śpiewać. Zdradzę Wam tajemnicę, że to Ola z naszej grupy wynalazła tę piękną piosenkę i prosiła, żebyśmy ją zaśpiewali na uroczystości w przedszkolu. Jednak ze względu na trudny czas, który nas spotkał, każdy z Was będzie śpiewał ją uroczyście w domku.
https://www.youtube.com/watch?v=RvHfN-4Va4g
Kiedy mija noc i dzień nastaje
Zawsze mówisz mi: Witaj kochanie
Po czym tulisz mnie
Czule całujesz
Więc zaśpiewam Ci, to, co ja czuję
Proszę, otwórz serce swe,
Niech w nie wpadną słowa te:
Które Tobie teraz ja, podarować właśnie chcę.
Ref. Jesteś mamo skarbem mym
Kocham Ciebie z całych sił.
Jesteś wszystkim tym, co mam
Wszystko Tobie jednej dam. (x2)
Kiedy mija dzień i noc nastaje
Mówisz: Miłych snów, moje kochanie
Po czym tulisz mnie, czule całujesz
Więc zaśpiewam Ci, to, co ja czuję
Proszę, otwórz serce swe,
Niech w nie wpadną słowa te:
Które Tobie teraz ja, podarować właśnie chcę.
Ref. Jesteś mamo skarbem mym
Kocham Ciebie z całych sił.
Jesteś wszystkim tym, co mam
Wszystko Tobie jednej dam. (x2)
Naukę piosenki zacznijmy od wyklaskiwania rytmu zgodnego z muzyką. Każda sylaba odpowiada jednemu klaśnięciu. Tekst z pewnością przyswoicie po kilku odsłuchaniach piosenki.
Teraz czas na zabawę ruchową: Wiosenne porządki – waszym zadaniem jest naśladowanie różnych czynności związanych z porządkowaniem w domu np.: mycie okien, ścieranie kurzu, odkurzanie, mycie podłogi. Pobawcie się w to w formie zagadek- Wy pokazujecie, domownicy odgadują.
Posłuchajcie opowiadania Miry Jaworczakowej:
„Tajemnicza mama”
Mama Tereski jest inżynierem, można ją czasem zobaczyć, jak rozmawia z robotnikami przy budowie nowego domu na rogu ulicy. Mama Jureczka pracuje w pralni, mama Zosi leczy chore dzieci, a mama Ani… no, właśnie, nie można wcale dogadać się z Anią, kim jest jej mama. – W zeszłym tygodniu była stewardessą w samolocie – powiedziała Ania. – I latała? – krzyknęli chłopcy. – Dokąd latała? Do Chin? Do Ameryki? – Nie. – pokręciła głową Ania. – Wcale nie latała. Dziwny jakiś samolot, który nigdzie nie lata. – To może w tym tygodniu poleci? – zapytali jeszcze. – W tym tygodniu? Skąd. Teraz mama jest nauczycielką. Zdziwili się, ale nic nie powiedzieli. A po jakimś czasie okazało się, że mama Ani już nie jest nauczycielką, tylko pielęgniarką w szpitalu. – Ojej! – Nie mogli tego pojąć w przedszkolu. – Twoja mama, Aniu, strasznie często zmienia pracę. Ania roześmiała się. – Wcale nie, ale moja mama może być wszystkim. – Nieprawda – orzekli chłopcy. – Zmyślasz i tyle. – Tere-fere! – dodały dziewczynki. – Pewnie, że zmyśla. Kiedyś oglądali razem książki z obrazkami. Obrazki były śliczne, na jednym – królowa z bajki w zielonej sukni, w koronie złotej na głowie. – O! – zawołała Ania. – Moja mama też ma taką! Teraz już wszyscy pukali się w czoło, patrząc na Anię. Nawet wyobrazić sobie nie można, żeby mama Ani biegła na przykład rano do tramwaju w takiej długiej, fałdzistej sukni. Zaczęli się kłócić. Całe szczęście, że pani właśnie nadeszła. Powiedziała, że wszyscy pójdą jutro do teatru. Więc zamiast dalszej kłótni wybuchła radość i zapomnieli o Ani. Na przedstawieniu najbardziej podobała się wszystkim królowa. – Taka śliczna, taka dobra – zachwycały się dziewczynki. Ania uśmiechała się bardzo zadowolona. – Zawsze jest bardzo dobra – powiedziała nagle. – Zawsze? Skąd wiesz? Ta aktorka, która grała królową… – To moja mama – wyjaśniła po prostu Ania.
- Jakie zawody wykonywały mamy dzieci z opowiadania? - Jakie zawody wykonują Wasze mamy? Porozmawiajcie z mama i tatą na temat ich pracy i zapamiętajcie co robią Wasi rodzice.
Teraz zabawa „Turlanka”. Zaproście do zabawy Mamę, Tatę, rodzeństwo. Do zabawy możecie wykorzystać piłkę lub przytulankę. Osoba, która trzyma piłkę podaje nazwę zawodu w rodzaju męskim np.: malarz, nauczyciel, kucharz. Kiedy podaje piłkę kolejnej osobie, to ta osoba podaje nazwę wymienionego zawodu w rodzaju żeńskim: malarka, nauczycielka, kucharka.
Wykonajcie pracę plastyczną „Moja rodzina”. Wykonajcie portrety swoich rodziców (farby, kredki). Pod każdym portretem podpiszcie: MAMA, TATA. Poproście rodziców o zrobienie zdjęcia portretów i wysłanie na stronę przedszkola.
Dla relaksu – kolorowanka połączona z liczeniem.
/uploads/5eda529a2d719/newses/462/content/18.05_1_policz_kwiaty.docx [.docx, 34.78 kB]
Jeszcze jedno zadanie- połączcie w pary kostki domina.
/uploads/5eda529a2d719/newses/462/content/18.05_2_.docx [.docx, 66.19 kB]
Pozdrawiamy serdecznie.