"Zakręcamy krany" - zajęcia edukacyjne

Witajcie kochani. Dziś naszą zabawę zaczynamy od ćwiczeń usprawniających aparat mowy. Na talerzyk nalejcie kilka kropel wody, nie za dużo. Dmuchajcie przez słomkę na kropelki, przesuwając je po talerzu.
Jeśli Wasza buzia się zmęczyła, zapraszam do zabawy ruchowej, w której będziemy utrwalać liczenie. Licząc wykonujemy: 1 wysoki podskok, 2 pajacyki, 3 przysiady, 4 kręciołki na pupie, 5 niskich podskoków.
Usiądźcie teraz i posłuchajcie uważnie wiersza J. Wanatowicz:
„Rzeka”
Jestem sobie rzeką.
Kto powącha ten ucieka.
Czemu? – zapytacie pewnie.
Co się stało, że tak płaczę rzewnie?
Byłam piękna, byłam czysta,
lecz nie trwało to zbyt długo.
Co się stało moi mili?
Po prostu mnie zanieczyścili.

Odpowiedzcie na pytania: O czym był ten wiersz? Dlaczego rzeka płakała? Jaki zapach miała rzeka? Jak myślicie kto zanieczyścił rzekę?
Spójrzcie na kartę 1.
Powiedzcie proszę Czy czystość rzek wpływa na nasze zdrowie? Dlaczego należy dbać o czystość rzek? Kto mieszka w rzekach? Jak myślicie czy rybom i zwierzętom wodnym przyjemnie jest mieszkać w brudnej wodzie? Co kryje się w zanieczyszczeniach? Skąd się bierze woda w naszych kranach?
Pamiętajcie, że o wodę należy dbać i ją szanować. Nie można odkręcać kranu i bawić się wodą. Trzeba się szybciutko, ale dokładnie umyć i zakręcić wodę, tak aby nie kapała z kranu. W niektórych krajach brakuje wody, a ludzie muszą chodzić po wodę bardzo daleko. Szanujmy więc wodę, byśmy nie musieli się martwić, że kiedyś nam jej zabraknie.

W karcie 2 zamieściłam dla chętnych puzzle z kapiącym kranem – Rodzic wycina, Dziecko układa.
Czas na zabawę naśladowczą „Zakręcamy krany” – Rodzic czyta wiersz i pokazuje, co Dzieci mają robić, a Dzieci naśladują Rodzica:
Z kranu kapie kap, kap, kap Klaszczemy rytmicznie w ręce.
Woda leci chlup, chlup, chlup. Na słowa chlup, chlup, chlup, tupiemy rytmicznie nogami.
Każdy przedszkolak ratuje przyrodę
i zawsze zakręca lecącą wodę! Obydwoma rękoma naśladujemy zakręcanie kranów.

Na zakończenie proponuję pracę plastyczno – techniczną, do której będą potrzebne: niebieski karton, gazeta, nożyczki, sznurki lub włóczka, kasza manna i klej . Z gazet należy powycinać rybki, muszelki i inne zwierzątka żyjące w rzece. Roślinki wodne robimy z włóczki, a dno rzeki smarujemy klejem i posypujemy kaszą manną. Ciekawa jestem Waszych prac – czystych rzek. Nie zapomnijcie poprosić Rodziców o zrobienie zdjęcia, jak tworzycie swoje rzeki i przesłania ich na adres mailowy przedszkola.

Dziękuję Wam za dziś i do zobaczenia jutro.