"Zakręcamy kran" - zajęcia edukacyjne

Witam wszystkich serdecznie w czwartkowy poranek, dziękuję za kolejne nadesłane zdjęcia – Helenka pięknie ozdobiłaś pisanki.

Drogie dzieci przypominam o częstym myciu rąk, w załączniku mała podpowiedź jak robić to prawidłowo.

/uploads/5eda529a2d719/newses/30/content/zalacznik_nr1_-_mycie_rak.docx

A teraz przechodzimy już do dzisiejszych zadań i zabaw.

1. Posłuchajcie wiersza „Rzeka”

Jestem sobie rzeką.

Kto powącha ten ucieka.

Czemu? – zapytacie pewnie.

Co się stało, że tak płaczę rzewnie?

Byłam piękna, byłam czysta,

lecz nie trwało to zbyt długo.

Co się stało moi mili?

Po prostu mnie zanieczyścili.

Spróbujcie odpowiedzieć na pytania: O czym był ten wiersz?; Dlaczego rzeka płakała?; Jaki zapach miała rzeka?; Jak myślicie, kto zanieczyścił rzekę?

1. Praca z ilustracjami – przyjrzyjcie się proszę zdjęciom z załącznika, porozmawiajcie z rodzicami na ich temat, powiedzcie co jest na pierwszym zdjęciu, czy woda jest czysta? Jak myślicie, rybom i zwierzętom wodnym przyjemnie jest mieszkać w brudnej wodzie? A co widzicie na drugim zdjęciu? Czy woda wygląda na zanieczyszczoną?

/uploads/5eda529a2d719/newses/30/content/zalacznik_nr2_-_rzeki.docx

1. Teraz zabawa ruchowo- naśladowcza „Zakręcamy krany”. Rodzicu przeczytaj dziecku wiersz i powiedz co ma robić

Zakręcamy krany

Emilia Raczek

Z kranu kapie, kap, kap, kap                  Dzieci klaszczą rytmicznie w ręce.

Woda leci chlup, chlup, chlup.                 Dzieci na słowa chlup, tupią rytmicznie nogami.

Każdy przedszkolak ratuje przyrodę        Obydwoma rękoma naśladują zakręcanie

I zawsze zakręca lecącą wodę!                 kranów – pracuje nadgarstek.

1. Propozycja pracy plastycznej: „Życie w wodzie”. Potrzebna będzie niebieska kartka, jeżeli takiej nie posiadacie można pomalować kartkę na niebiesko kredką lub farbą. W załączniku są obrazki rybek, muszli, roślin wodnych które należy wyciąć i według własnego pomysłu skomponować obrazek.

/uploads/5eda529a2d719/newses/30/content/zalacznik_nr_3_-_rybki.docx

1. Karta pracy – rysujcie po śladzie i pokolorujcie rybkę.

/uploads/5eda529a2d719/newses/30/content/zalacznik_nr_4_-_szlaczki.docx

Udanej zabawy i do jutra.