"Wielkanocna baba" - zajęcia edukacyjne

Witam Rodziców i dzieci. Oto dzisiejsze propozycje zabaw i zadań:

1. Na początek przypomnijcie sobie zabawę Małe – duże jajo:

Małe - duże                              na słowo małe ręce blisko siebie, na słowo duże ręce  rozłożone

jajo kurze,                                 rysowanie w powietrzu obiema rękami jajka

jajo kurze,

jajo kurze.

Duże - małe,                             na słowo duże - ręce rozłożone, na małe - ręce blisko siebie

doskonałe,                                klepanie się rękami po brzuszku

doskonałe,

mniam.                                       klaśnięcie w dłonie.

1. Teraz posłuchajcie wiersza Wielkanoc, słuchajcie uważnie bo będą do niego pytania.

Wielkanoc

Bożena Forma

Święta za pasem,

do pracy się bierzemy,

mazurki i baby

smaczne upieczemy.

Pisanki, kraszanki

razem dziś robimy,

wszystkie kolorowe,

bardzo się cieszymy.

Upiekliśmy z ciasta

baranka, zajączka,

z posianej rzeżuchy

będzie piękna łączka.

W glinianym wazonie

bazie i żonkile

a na nich z papieru

kurczątka przemiłe.

Spróbujcie odpowiedzieć na pytania: O czym był wiersz?; Co dzieci zrobiły w wierszu?; Co kojarzy się ze świętami wielkanocnymi?; Jakie wypieki są na  świątecznym stole?; Kto z was pomaga mamie w kuchni?

1. Wielkanocna baba – zabawa badawcza. Do tej zabawy potrzebna jest babka wielkanocna więc moja prośba do Rodziców – kupcie proszę albo upieczcie babkę i razem z dzieckiem spróbujcie określić jej wygląd, zapach, smak. Jeżeli nie macie babki w domu obejrzyjcie 3 ilustracje z załącznika i porozmawiajcie z dzieckiem na ich temat – jak wyglądają babki, czy wszystkie są takie same? Jeżeli nie to czym się różnią?

/uploads/5eda529a2d719/newses/24/content/Azalacznik_nr_1_-_babki.docx

1. Zabawa ruchowa „Wyścig z pisankami” – wyznaczamy krótki odcinek który dziecko będzie musiało przejść. Dziecko otrzymuje łyżkę na której kładziemy piłeczkę (lub jak mamy możliwość jajko ugotowane na twardo). Zadaniem dziecka jest przejść wyznaczoną trasę niosąc na łyżce piłeczkę (jajko). Powtarzamy czynność kilka razy.
  2. W załączniku są 2 obrazki, które różnią się 5 szczegółami. Przyjrzyjcie im się uważnie i spróbujcie je znaleźć. Podpowiem że zajączki różnią się trzema szczegółami a pisanki dwoma. Zadanie nie jest łatwe ale wierzę, że sobie poradzicie.

/uploads/5eda529a2d719/newses/24/content/Bzalacznik_nr_2_-_znajdz_roznice.docx

1. Na koniec kolorowanka i propozycja gry memo do wydruku.

/uploads/5eda529a2d719/newses/24/content/Czalacznik_nr_3_-kolorowanka_memo.docx

Udanej zabawy!