"Warszawa - stolica Polski" - zajęcia edukacyjne

Witam Was kochani w środę. Dziś zabiorę Was w podróż do Warszawy.

Warszawa to największe polskie miasto, położone po obu stronach najdłuższej rzeki w kraju – Wisły. Warszawa to także stolica Polski. Jest siedzibą najważniejszych polskich władz państwowych: Prezydenta, Sejmu i Senatu, Rady Ministrów. Jest to bardzo atrakcyjne miejsce dla mieszkańców i turystów, pełne zabytków i urokliwych parków.

Na początek kochani zapoznajcie się z wierszem Czesława Janczarskiego pt.” Wszyscy kochamy naszą stolicę” i odpowiedzcie na pytania.

Wszyscy kochamy naszą stolicę

stare ulice, nowe ulice.

Most nad rzeką i fale Wisły

Statek na fali i piasek złocisty.

Szerokie place, parki zielone

i tramwajowy srebrzysty dzwonek

Stado gołębi, co chmurką białą

Nad ulicami szybuje śmiało

I każdy kamień, drewno i trawę

Wszyscy kochamy naszą Warszawę

Stolica Polski, piękna Warszawa

to nasza duma, to nasza chwała.

Pytania:

• Czym jest Warszawa dla Polski?
  • Za co kochamy Warszawę?
  • Co to znaczy stolica?

Kolejne zadanie to obejrzenie przygotowanej prezentacji o zabytkach Warszawy. Popatrzcie na zdjęcia, może widzieliście któreś z nich?

Czas na odrobinę ruchu. Przypomnijcie sobie piosenkę „Jesteśmy Polką i Polakiem”, na pewno świetnie pamiętacie tekst, a muzyka dostępna jest w Internecie. Zaśpiewajcie ją i potańczcie do niej :)

Teraz usiądźcie wygonie i posłuchajcie legendy o Warszawskiej Syrence.

/uploads/5eda529a2d719/newses/174/content/Legenda_o_Warszawskiej_Syrence.mp3

Bardzo proszę, abyście przyjrzeli się herbowi Warszawy i pokolorowali wg wzoru.

/uploads/5eda529a2d719/newses/174/content/Herb_Warszawy_kolorowanka.docx

Kolejna zabawa to „Skojarzenia”. Rodzic mówi słowa, a dzieci tworzą własne skojarzenia: Warszawa- miasto, stolica Polski, Bałtyk- morze, duża woda, Wisła- płynie przez Warszawę, rzeka, woda..., Syrenka- pół- ryba, pół- kobieta, herb… itd.

Zapraszam do zabawy „Pomniki” – W Warszawie jest wiele historycznych pomników. Ciekawa jestem, czy wy też potraficie stać się pomnikami. Przy piosence „Jesteśmy Polką i Polakiem” poproszę was abyście poruszali się w rytm muzyki. Gdy muzyka ucichnie staniecie się pomnikami.

Przedostatnie zadanie dla Was to „Kto pierwszy przypłynie Wisłą do morza?” – gra-ściganka. Dzieci rysują grę- ścigankę o tematyce związanej z Polską. Na trasie gry są umieszczone pola pułapki i pola premie, np. pole ze Smokiem Wawelskim, Warszawską Syrenką. Zagrajcie z rodzicami albo rodzeństwem :)

Zapraszam do rozwiązania kart pracy :)

/uploads/5eda529a2d719/newses/174/content/Grafomotoryka_-_karta_pracy.pdf

/uploads/5eda529a2d719/newses/174/content/Kodowanie_-_karta_pracy.pdf