"Rośliny na łące" - zajęcia edukacyjne

1. Witamy Was Kochane dzieci i rodzice. Rozruszajmy się z samego rana. Na początek poproszę Was o wykonanie zadania „Wędrujące palce”. Jest to zabawa ruchowo – słuchowo – wzrokowa. Do zabawy potrzebna będzie rzecz w kształcie prostokąta, może to być np. pudełko, książka. Rodzic recytuje poznaną już wcześniej rymowankę „Bajkopisarz”: Pisarz bardzo lubi ciszę, wtedy dobrze mu się pisze. Teraz już nie skrobie piórem, tylko stuka w klawiaturę. W tym samym czasie dziecko ma za zadanie wodzić palcem po obwodzie prostokąta (jeden ruch na jedną krawędź). Zabawę powtarzamy kilka razy. Za każdym razem należy zmienić palec.
  2. Dzisiaj rozpoczynamy tematykę związaną z łąką. Aby przybliżyć dzieciom ten temat zachęcam do obejrzenia poniższego filmiku, w którym skrzat Borówka opowie wiele ciekawych rzeczy:

Teraz już na pewno będziecie znali odpowiedź na te pytania: Jak wygląda łąka? Kto mieszka na łące? Jakie rośliny możemy tam spotkać? W ostatniej części filmu pokazane jest, w jaki sposób możemy wykonać własnoręcznie swoją łąkę. Przyjrzyjcie się uważnie, a potrzebne do tego trawy i inne roślinki zbierzcie podczas najbliższego spaceru w jakieś zielone miejsce. Oprócz tego potrzebny też będzie duży karton, pas tektury falistej, kolorowy papier, klej i nożyczki. Gdy wszystko będzie przygotowane wykonajcie swoją własną łąkę, a efektami podzielcie się z nami.

1. Zapraszam do zabawy paluszkowej „Idą mrówki”:

Idą sobie mrówki dróżką                 (dziecko w siadzie skrzyżnym naśladuje kroczenie palcami obu dłoni  po swoich udach)

Pierwsza mrówka tupie nóżką      (stukanie kciukiem o uda)

Druga mrówka tupie nóżką          (stukanie o uda palcem wskazującym)

Trzecia mrówka tupie nóżką        (stukanie o uda palcem środkowym)

Czwarta mrówka tupie nóżką       (stukanie o uda palcem serdecznym)

Potupały, potupały                        (stukanie wszystkimi palcami o uda)

I w mrowisku się schowały           (zaciskanie pięści)

1. Czas na wykonanie zadania z karty nr 1. Pokolorujcie wyższe rośliny i dorysujcie motylki.

/uploads/5eda529a2d719/newses/348/content/11_maja_karta_1.jpg

1. A na koniec posłuchajcie piosenki i zaproście rodziców do wspólnego tańca:

Od razu weselej, prawda? Do zobaczenia jutro!