"Polska to nasz kraj" - zajęcia edukacyjne
Kochani zbliżają się pierwsze dni maja, a co za tym idzie trzy ważne dni dla historii Polski i Polaków.
1 maj – Międzynarodowe Święto Pracy upamiętniające strajk robotników. W Polsce zostało ogłoszone w 1899 roku, a więc ponad 120 lat temu.
2 maj – Dzień Flagi Narodowej Rzeczpospolitej.
3 maja – Święto Konstytucji wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja w 1791 roku, a więc ponad 200 lat temu.
Od dzisiaj 5 dni poświęcimy sobie na tematy związane właśnie z Polską.
Pierwsze zadanie na dziś dla was to wysłuchanie wiersza Włodzimierza Domaradzkiego pt. „Ojczyzna”.
Wszystko dokoła:
dom i przedszkole,
fabryczne dymy,
żelazna kolej...
Kwiaty przy oknie,
klon koło bramy,
słoneczny uśmiech
kochanej mamy...
I las, co cieniem
dzieci zaprasza –
wszystko to Polska,
Ojczyzna nasza!
Porozmawiajcie z rodzicami na temat wiersza:
- Co to jest ojczyzna?
- Jak ona wygląda?
- Jak nazywa się nasza ojczyzna?
- Jak nazywają się ludzie mieszkający w Polsce?
- Jaki jest znak rozpoznawczy Polski?
- Dlaczego należy kochać swój kraj?
Dodatkowe zadanie to nauka wiersza na pamięć. Po powrocie do przedszkola powiemy go sobie wszyscy razem.
Zadanie drugie to zabawa „Co to jest Polska?”. Przyjrzyjcie się mapie na stronie 1 w pliku poniżej. Spróbujcie przeczytać napis. Czy już wiecie, co tam jest napisane? Świetnie. Zwróćcie uwagę na to, że nazwę naszego państwa piszemy wielką literą. Popatrzcie na mapę, na nazwy miejscowości, nazwy naszych sąsiadów, czyli państw, które graniczą z Polską. Czy zauważyliście herb naszego miasta? Które miasto położone jest najbliżej Łodzi? Udało Wam się znaleźć stolicę Polski? Mam nadzieję, że pamiętacie jakie miasto nią jest. Przypatrzcie się dokładnie. A teraz na drugiej mapce zaznaczcie proszę swoją miejscowość. Możecie obok narysować herb.
/uploads/5eda529a2d719/newses/170/content/Mapy_do_zadania_2.docx [.docx, 1.08 MB]
Czas na zabawę ruchową „Zwiedzamy Polskę”. Włączcie ulubioną muzykę i potańczcie. Kiedy rodzice zatrzymają muzykę Waszym zadaniem będzie naśladować czynności, które można w wymienionym miejscu robić np. rodzic mówi: GÓRY, a dziecko wykonuje: jazdę na nartach, wspinaczkę.
Mam nadzieję, że trochę się zmęczyliście. Teraz proponuję zabawę w dokańczanie zdania „Polska to…”. Postarajcie się wymyślić, jak najwięcej prawidłowych skojarzeń, może uda Wam się je zapisać na kartce i przesłać do nas :).
Kochani, Polska to nie tylko miasta i ich herby, ale także stroje ludowe. Mieszkańcy różnych część kraju mają różne stroje regionalne, które zakładają na ważne uroczystości, Przyjrzyjcie się planszy zamieszczonej poniżej oraz obejrzyjcie prezentację https://prezi.com/ilol-c7qh3n-/stroje-ludowe-ziemi-odzkiej/. Możecie też pooglądać dokładniej stroje ludowe na stronie https://www.polskatradycja.pl/folklor/stroje-ludowe.html. Zwróćcie uwagę na kolory, na różnice w strojach. Pokolorujcie proszę teraz obrazek zgodnie z rzeczywistą kolorystyką stroju.
/uploads/5eda529a2d719/newses/170/content/Stroje_ludowe_plansza_1.docx [.docx, 323.36 kB]
/uploads/5eda529a2d719/newses/170/content/Lowicki_stroj_ludowy_kolorowanka.docx [.docx, 211.96 kB]
Kochani polska to także legendy. Czym jest legenda? Jak myślicie? Legenda to fantastyczna, czyli wymyślona opowieść ludowa przekazywana z ust do ust, z pokolenia na pokolenie. Legendy często opowiadają o tym, jak powstało jakieś państwo albo miasto lub po prostu są związane z ich historią. Zapraszam do wysłuchania legendy. Po jej wysłuchaniu narysujcie proszę historię Lecha, Czecha i Rusa.
/uploads/5eda529a2d719/newses/170/content/Legenda_o_Lechu_Czechu_i_Rusie.mp3 [.mp3, 2.43 MB]
Teraz już wiecie, dlaczego nasze godło to orzeł biały. Mam nadzieję, że pamiętacie, jak ono wygląda. Przyjrzyjcie się dokładnie obrazkowi zamieszczonemu poniżej. Przeczytajcie napis. Podzielcie słowo GODŁO na sylaby, a następnie na głoski. Wykonajcie zadanie zamieszone na kolejnej stronie.
/uploads/5eda529a2d719/newses/170/content/Godlo.docx [.docx, 699.53 kB]
Miłego dnia! Do jutra!