"Polska moja ojczyzna" - zajęcia edukacyjne

1. Witam Was serdecznie. Dziś zaczynamy od gimnastyki buzi i języka. Ćwiczenia będą polegały na długim wymawianiu kolejnych samogłosek: a, o, i, e, u, y. W zależności od tego jaką głoskę wymawiamy, zupełnie inaczej układają się nasze narządy artykulacyjne: usta, język, zęby. Poproszę rodziców o kontrolowanie poprawności wykonywanych ćwiczeń.

1. Co to jest Polska? – posłuchajcie wiersza Czesława Janczarskiego.

,,Co to jest Polska?”

- Co to jest Polska? –

spytał Jaś w przedszkolu.

Polska – to wieś

i las,

i zboże w polu,

i szosa, którą pędzi

do miasta autobus,

i samolot, co leci

wysoko nad tobą.

Polska – to miasto,

strumień i rzeka,

i komin fabryczny,

co dymi z daleka,

a nawet obłoki,

gdy nad nami mkną.

Polska to jest także

twój rodzinny dom.

A przedszkole?

Tak – i przedszkole,

i róża w ogrodzie,

i książka na stole.

Odpowiedzcie teraz na pytania: Jakie pytanie zadał Jaś w przedszkolu? Co to jest Polska według autora wiersza? A dla Was jak się wydaje, co to jest Polska? Co według Was oznacza słowo Ojczyzna?

1. Zapraszam Was teraz do zabawy: ,,Raz, dwa, trzy, tyle zrobisz ty!”. Będziemy potrzebować kostkę do gry. Dziecko spaceruje po pokoju w rytm dowolnej muzyki klasycznej. Rodzic, co pewien czas pokazuje dziecku jedną ściankę kostki, i prosi dziecko, by wykonało tyle samo: pajacyków, przysiadów, podskoków obunóż, podskoków na jednej nodze.

1. Wiecie, że każdy kraj coś wyróżnia. Każdy ma inną flagę, godło i hymn. My Polacy również mamy wyjątkowe symbole narodowe, o które należy dbać i się troszczyć. Są to: flaga – biało czerwona, godło – biały orzeł na czerwonym tle i hymn narodowy - ,,Mazurek Dąbrowskiego”. Większość z Was na pewno pamięta refren naszego hymnu. Dziś nauczymy się jego I zwrotki:

,,Mazurek Dąbrowskiego”

Jeszcze Polska nie zginęła,

Kiedy my żyjemy.

Co nam obca przemoc wzięła,

Szablą odbierzemy.

Ref.: Marsz, marsz Dąbrowski,

Z ziemi włoskiej do Polski.

Za twoim przewodem,

Złączym się z narodem.

Poproszę rodziców, by wyjaśnili dzieciom niezrozumiałe dla nich słowa, a potem pomogli im w opanowaniu tekstu. Pamiętajcie również, że hymn narodowy, to nie jest zwykła piosenka,  należy ją śpiewać przyjmując pozycję na baczność.

1. W Polsce jest wiele miast, większych i mniejszych. Można do nich pojechać samochodem, pociągiem, lub nawet polecieć samolotem. My za pomocą skoków odwiedzimy kilka miast.

Zapraszam do zabawy ruchowej ,,Z miasta do miasta”. Z klocków zróbcie na podłodze kilka kół umieszczonych dość blisko siebie. Wejdźcie do pierwszego koła - miasta i przeskakujcie do kolejnych kół. Starajcie się przeskakiwać obunóż, tak by nie wypaść poza koła.

1. Dla sprawdzenia, kto z Was uważa i ma bystre oko, proponuję zabawę ,,Co się zmieniło?”

Poproszę rodziców, by przygotowali np. ze starych gazet, czy kartonów po butach, zestaw 4 figur geometrycznych: trójkąt, kwadrat, koło i prostokąt. Zabawa polega na ułożeniu dowolnego szeregu z figur. Dziecko zapamiętuje układ, odwraca się, a rodzic w tym czasie zamienia kolejność w szeregu. Dziecko odwraca się i  układa figury, tak jak były na początku.

1. ,,Moja ojczyzna”- praca plastyczna. W karcie nr 1 znajduje się kontur naszego kraju. Namalujcie w środku konturu, to o czym mówiliście wcześniej, czym według Was jest ojczyzna. Jestem bardzo ciekawa Waszych pomysłów. Prace wyślijcie na adres przedszkola – zamieścimy je na naszej stronie.
    /uploads/5eda529a2d719/newses/334/content/29.04.2020.docx

Udanej zabawy i do zobaczenia jutro!