"Od ziarenka do bochenka" - zajęcia edukacyjne

Witam Was serdecznie. Zapraszam do wysłuchania wiersza

Abecadło o chlebie Władysław Bełza

ABC

Chleba chcę,

Lecz i wiedzieć mi się godzi,

Z czego też to chleb się rodzi?

DEF

Naprzód siew:

Rolnik orze ziemię czarną

I pod skibę rzuca ziarno

HKJ

Ziarno w lot

Zakiełkuje w ziemi łonie,

I kłos buja na zagonie.

Ł i L

Gdy już cel

Osiągnięty gospodarza,

Zboże wiozą do młynarza.

MNO

Każde źdźbło,

za obrotem kół, kamienia,

W białą mąkę się zamienia.

PQS

To już kres!

Z młyna piekarz mąkę bierze

I na zacier rzuca w dzieże.

RTU

I co tchu

W piec ogromny wkłada ciasto,

By chleb miały wieś i miasto.

WXZ

I chleb wnet!

Patrzcie, ile rąk potrzeba,

Aby mieć kawałek chleba

Rozmowa dotycząca treści wiersza:

Kto przyczynia się do tego, że mamy chleb?
Jak nazywają się te zawody?
Gdzie kupujemy chleb?

„Abecadło o chlebie” – nauka wiersza na pamięć. Rodzic recytuje rytmicznie słowa, a dzieci powtarzają je jak echo. Utrwalenie słów następuje przez: rytmiczne po­wtarzanie szeptem, rytmiczne powtarzanie głośno, dopowiadanie drugiej części frazy, recytowanie wysoko, nisko.

Zabawa ruchowa „Wiatraczki” – Rodzic podaje rytm, dzieci go wystukują. Na prze­rwę dzieci zamieniają się w wiatraczki i obracają się w miejscu dookoła własnej osi z rękoma wyciągniętymi w bok.

„Jakie to zboże?” – rozpoznawanie zbóż po ziarenkach, nazywanie ich.

/uploads/5eda529a2d719/newses/143/content/Rodzaje_zboz.docx

Zapraszam do wykonania karty pracy - historyjka obrazkowa „Od ziarenka do bochenka”.

/uploads/5eda529a2d719/newses/143/content/od_ziarenka_do_bochenka_historyjka.docx

Zajęcia kulinarne „Zdrowe ciastka” –  zgromadźcie z Rodzicami potrzebne produkty i sprzęt kucharski. Pamiętajcie o bezpieczeństwie podczas pracy oraz zwróćcie uwagę na higieniczne wykonywanie pracy.

1 szklanka płatków owsianych,

8 dag miękkiego masła,

1/3 szklanki cukru pudru,

1/2 szklanki mąki pszennej,

1/2 szklanki bakalii (rodzynki, posiekane orzechy, pestki słonecznika),

1/2 łyżeczki sody oczyszczonej,

1/2 łyżeczki cynamonu,

3 łyżki mleka

Przygotowanie ciasteczek

Rodzynki należy sparzyć i odsączyć. Płatki zrumienić na suchej patelni i ostudzić. Utrzeć z masłem i cukrem. Dodać mąkę wymieszaną z sodą i cynamonem, wy­mieszać. Wlać mleko, wsypać bakalie, wymieszać na jednolitą masę. Wykładać na pergamin za pomocą dwóch łyżeczek małe porcje ciasta (najwyżej po pół łyżeczki). Piec w temperaturze 190–200°C przez 12 minut, do lekkiego zrumie­nienia. Zostawić do przestudzenia na blasze. Życzę smacznego.

Czas na trochę ruchu:

1. Zabawa orientacyjno-porządkowa: Słonko świeci — deszcz pada.

Na zapowiedź: „Słonko świeci!" — dziecko chodzi w rożnych kierunkach,

a na zawołanie: „Deszcz pada!" — biegnie pod ścianę i staje

prosto (całym ciałem przylegają do powierzchni ściany).

2.Ćwiczenie dużych grup mięśniowych: Kwiaty rosną, kwiaty więdną.

Dziecko w przysiadzie podpartym — kwiaty zwiędły;

powolny wyprost do stania — kwiaty rosną po deszczu.

3. Ćwiczenie równowagi: Bocian brodzi po łące.

Marsz z wysokim unoszeniem kolan, stanie jednonoż i naśladowanie

klekotu boćka: „Kle-kle-kle". Ćwiczyć na zmianę chód i stanie jednonóż

na prawej i lewej nodze.

4. Bieg: Koniki. Bieg i chód w rożnych kierunkach — koniki biegną kłusem i idą stępa.

5. Ćwiczenie uspokajające: Marsz, głęboki wdech nosem, wydech ustami.

Do poniedziałku! Miłego weekendu.