"O królu Popielu" - zajęcia edukacyjne
Witam po weekendzie mam nadzieję mile spędzonym z rodziną. Poznaliście już dwie legendy, ciekawa jestem czy pamiętacie jakie? Podpowiadam: o smoku wawelskim i o złotej kaczce. Dzisiaj kolejna legenda – o królu Popielu.
- Zaczniemy od gimnastyki – zamieniacie się w koniki
- konie są na łące: maszerujecie, biegacie i podskakujecie w rożnych kierunkach — konie idą stępa, biegną kłusem i galopują;
- koń kiwa głową – usiądźcie skrzyżnie, ręce na kolanach, głową wykonujecie skłony w przód i tył z wydłużeniem szyi i lekkim przyciąganiem brody;
- koń na biegunach – usiądźcie skrzyżnie, chwyćcie się za stopy od zewnętrznej strony, plecy okrągłe i spróbujcie się kołysać w tył na plecy i w przód do siadu.
- Drogi Rodzicu chciałabym żebyś obejrzał wspólnie z dzieckiem Legendę o królu Popielu. Porozmawiajcie o treści bajki, można zadać pytania: Kto dawno temu mieszkał nad jeziorem Gopło?; Czy król Popiel i jego żona martwili się losem swoich poddanych?; Czy słuchali rad rycerzy?; Co Popiel zrobił z rycerzami i poddanymi (otruł ich)?; Jaka go spotkała za to kara?; Jak myślicie: król Popiel to dobry, czy zły człowiek?; Dlaczego? Ważne jest, żeby podkreślić morał – zło zawsze zostaje ukarane.
/uploads/5eda529a2d719/newses/39/content/zalacznik_nr_1_-_krol_popiel.docx [.docx, 50.96 kB]
- „Myszka do wieży” – zabawa ruchowa. Dziecko to mysz – chodzi na czworakach po pokoju. Kiedy Rodzic powie hasło: „Myszka do wieży” dziecko idzie w ustalone wcześniej miejsce (np. siada na poduszce albo na krzesełko). Powtarzamy kilka razy.
- Teraz proponuję zabawę dydaktyczną „Układamy wieżę”. Do tej zabawy będą potrzebne klocki - kwadraty i trójkąty w różnych kolorach. Rodzic układa przed sobą wieżę z klocków np. czerwony kwadrat- niebieski kwadrat- żółty kwadrat- czerwony trójkąt. Zadaniem dziecka jest ułożenie takiej samej wieży- w razie problemów oczywiście podpowiadamy. Jeżeli nie macie Państwo klocków w załączniku są kolorowe figury i plansze z wieżami do wydrukowania i wycięcia.
/uploads/5eda529a2d719/newses/39/content/zalacznik_nr_2_ksztalty.docx [.docx, 11.54 kB]
- Na koniec karta pracy, jeżeli nie macie Państwo możliwości wydrukowania proszę poprosić dziecko aby namalowało uśmiechniętą i smutną buzię.
/uploads/5eda529a2d719/newses/39/content/zalacznik_nr_3_-_karta_pracy.docx [.docx, 150.24 kB]
Powodzenia i udanej zabawy