,,Nad jeziorem" ,,Bezpieczne wakacje" - zajęcia edukacyjne

Witajcie kochani w ostatni już dzień pracy zdalnej w tym roku szkolnym. Będzie nam brakowało codziennego pisania do Was. Życzymy Wam udanych Wakacji, ale to dopiero od jutra, a dziś:

1. Zaczynamy od zabawy paluszkowej ,,Płynie rzeczka” Małgorzaty Barańskiej:

Płynie, płynie sobie rzeczka    Rysowanie palcem wskazującym rzeczki na wewnętrznej stronie przedramienia kolegi.

Idą misie do łóżeczka             Kroczenie palcem wskazującym i środkowym wzdłuż przedramienia, od łokcia do dłoni dziecka.

Pierwszy miś zaśnie dziś         Położenie na otwartej dłoni kolegi kciuka,

Drugi miś zaśnie dziś                dołożenie do niego palca wskazującego,

Trzeci miś zaśnie dziś              dołożenie do nich palca środkowego,

Czwarty miś zaśnie dziś          dołożenie do nich palca serdecznego.

No, a piąty? Ten posłucha,      Chwytanie małego palca kolegi i delikatne

co wyszepczę mu do ucha…     poruszanie nim.

1. Poproszę rodziców, by włączyli Wam dowolny utwór muzyki klasycznej. Zamknijcie oczy i posłuchajcie go uważnie. Zatańczcie do tej muzyki taniec improwizowany, a potem weźcie farby i namalujcie z tą muzyką fale.

1. Teraz rozłóżcie na podłodze sznurek, skakankę lub linę. Zdejmijcie buciki i na boso przejdźcie po linie stopka za stopką z rękoma wyciągniętymi na boki, starając się nie spaść z liny.

1. W karcie nr 1 zamieściłam ilustracje przedstawiające jezioro i krajobraz wokół niego – opowiedzcie rodzicom o tym, co dzieje się na obrazkach.

karta 1

1. Zajrzyjcie do karty nr 2, która przedstawia obrazki z figur geometrycznych. Wybierzcie jeden z nich. Z pomocą rodziców wytnijcie takie same figury z papieru kolorowego i spróbujcie ułożyć taki sam obrazek, jak na karcie.

karta 2

1. Czas na zabawę ruchową „Wyścig łódek” - siedzimy na podłodze w siadzie prostym trzymając ręce na kolanach. Na hasło ,,Start!” przesuwajmy się do przodu, ślizgając się pupą po dywanie, zginając jednocześnie nogi. Ręce cały czas trzymamy na kolanach.

1. Nad dużymi kąpieliskami jeziorem czy morzem w okresie wakacyjnym znajdują się wyznaczone, bezpieczne miejsca. Czy wiecie kto tam czuwa nad Waszym bezpieczeństwem? Posłuchajcie zagadki:

On ratuje ludziom życie,

pływa świetnie, znakomicie.

Ja na plaży go spotykam.

Czy znasz pana...? (ratownika)

Odpowiedzcie na pytania: Czym zajmuje się ratownik?; Po czym możemy poznać ratownika na plaży?; Skąd wiadomo, w którym miejscu na plaży jest ratownik?.

W udzielaniu odpowiedzi pomocna będzie ilustracja z karty nr 3.

karta 3

1. Pamiętajcie kochani, że przebywając na wakacjach w obcym miejscu trzeba się pilnować rodziców i przestrzegać kilku bardzo ważnych zasad:

• Nigdy nie wchodź sam do wody;
  • Nie oddalaj się od rodziców, bo bardzo łatwo możesz się zgubić;
  • Chroń skórę, żeby nie mieć poparzeń;
  • Nie dotykaj i nie jedz owoców, znalezionych w lesie;
  • Zapamiętaj swój adres i noś opaskę z numerem telefonu mamy lub taty.

1. Pobawmy się w ratowników. Z tektury należy wyciąć kółka, jak do sersa. Rodzic trzyma drewnianą łyżkę, a dziecko próbuje wrzucić kółka na łyżkę, tak jak ratownik rzuca koło ratunkowe.

1. Macie już plany na wakacje? Jeśli tak, to narysujcie kredkami pastelowymi miejsce, w które się wybieracie.

KOCHANI ŻYCZYMY WAM UDANYCH WAKACJI!!!

ZWIEDZAJCIE I CIESZCIE SIĘ SOBĄ, A Z MIEJSC, W KTÓRYCH BĘDZIECIE PRZYŚLIJCIE NAM PAMIĄTKOWĄ KARTKĘ Z POZDROWIENIAMI. JUŻ NIE MOŻEMY SIĘ DOCZEKAĆ. POZDRAWIAMY WAS GORĄCO I MOCNO ŚCISKAMY. DO ZOBACZENIA PO WAKACJACH