"Moja mama" - zajęcia edukacyjne

Witam po weekendzie, mam nadzieję, że miło go spędziliście. W tym tygodniu naszym głównym tematem będą bardzo ważne osoby w Waszym życiu, wiecie kogo mam na myśli? podpowiadam - mama i tata.  Oto propozycje na dzisiejszy dzień.

1. Zaczniemy od zabawy paluszkowej do wiersza „Płynie rzeczka”

Płynie rzeczka                                                                                                                         Małgorzata Barańska

Płynie, płynie sobie rzeczka.
Dorosły rysuje palcem wskazującym rzeczkę na wewnętrznej stronie przedramienia dziecka.

Idzie misio do łóżeczka.
Placem wskazującym i środkowym kroczy wzdłuż przedramienia, od łokcia do dłoni dziecka.

Pierwszy miś zaśnie dziś,
Dziecko kładzie na otwartej dłoni dorosłego (na łóżeczku) kciuk,

drugi miś zaśnie dziś,
kładzie palec wskazujący,

trzeci miś zaśnie dziś,
umieszcza w łóżeczku trzeci palec,

czwarty miś zaśnie dziś.
dokłada palec serdeczny.

No a piąty? Ten posłucha,
Dorosły chwyta mały palec dziecka i delikatnie nim porusza.

co wyszepczę mu do ucha…

1. Proponuję teraz ćwiczenia słuchowe – dobieranie w pary wyrazów zaczynających się taką samą sylabą. Rodzic wymawia wiele wyrazów, ustala, że na słowo zaczynające się sylabą np. „ma” dziecko zaklaszcze. Przykłady wyrazów: mama, maki, maliny, mapa, mata, malarz.
  2. Posłuchajcie wiersza Serduszko Bożeny Formy

Serduszko

Bożena Forma

Duże, czerwone serduszko

gorąco świecące słoneczko.

Od dziecka twego ukochanego

to prezent dla ciebie mateczko.

Olbrzymie bukiety kwiatów

niosą dziś wszystkie dzieci.

Wietrzyk nucący piosenkę dla mamy

po niebie przed siebie w dal leci.

Spróbujcie odpowiedzieć na pytania: Dla kogo było czerwone serduszko z wiersza? Dlaczego dzieci w wier­szu dają swoim mamom kwiaty? Kto kocha swoje dzieci najmocniej na świecie?

1. Czas na zabawę muzyczno-ruchową z wykorzystaniem piosenki „Praczki” – znajdziecie ją Państwo w zasobach internetu.

jak praczki pracują, pokażę ja wam.

Tak piorą, tak piorą przez cały długi dzień. (× 2)
Dzieci zaciskają dłonie i pocierają o siebie.

jak praczki pracują, pokażę ja wam.

Wieszają, wieszają przez cały długi dzień. (× 2)
Podnoszą obie ręce do góry.

jak praczki pracują, pokażę ja wam.

Prasują, prasują przez cały długi dzień. (× 2)
Dłoń zaciskają w pięść i przesuwają w poziomie

jak praczki pracują, pokażę ja wam.

Składają, składają przez cały długi dzień. (× 2)
Kładą naprzemiennie prawą dłoń na lewej.

Tu lewą mama rączkę, tu prawą rączkę mam,

jak praczki pracują, pokażę ja wam.

Tańcują, tańcują przez cały długi dzień. (× 2)
Kołyszą się w prawo i lewo.

1. Ponieważ jutro jest Dzień Matki a więc święto wszystkich mam chciałabym, żebyście nauczyli się piosenki, której uczylibyśmy się w przedszkolu. Zaśpiewajcie swoim mamom a na pewno będą bardzo szczęśliwe.

TRA , LA ,LA DLA MAMY

Moja mama jest kochana,

Moja mama wszystko wie.

Kiedy do mnie się uśmiecha

Tak zaśpiewam jej:

Ref. Tra la la , tram pam pam

najpiękniejszą mamę mam

Tra la la , tram pam pam

zaraz buzi mamie dam.

W domu, w sklepie, na spacerze,

Z mamą nigdzie nie jest źle.

Gdy prowadzi mnie za rękę,

Tak zaśpiewam jej:

Ref. Tra la la , tram pam pam

najpiękniejszą mamę mam

Tra la la , tram pam pam

zaraz buzi mamie dam.

1. Na koniec propozycje prac plastycznych – w pierwszej pracy kolorujecie pola według podanych wskazówek: pola z kółkami na czerwono, z kwadratami na zielono, z trójkątami na żółto. Jak pomalujecie obrazek. Jak skończycie zobaczcie co jest na obrazku.

Druga praca to portret mamy- Waszym zadaniem jest domalowanie mamom oczu, nosa, ust, i pokolorowanie włosów- jeżeli Wasze mamy mają długie włosy domalujcie również włosy. Ciekawa jestem jak Wam pójdzie, czekam na zdjęcia.

/uploads/5eda529a2d719/newses/61/content/25.05_zalacznik_nr_1_serduszko.docx

/uploads/5eda529a2d719/newses/61/content/25.05_zalacznik_nr_2_-_mama.docx