,,Kolor czerwony" - zajęcia edukacyjne

Witam serdecznie. Zapraszam do zapoznania się z dzisiejszymi propozycjami

1. Zaczynamy poznaną już zabawą paluszkową Idą krasnoludki

Idą krasnoludki

Małgorzata Barańska

Idą, idą, idą, idą,

idą sobie krasnoludki,

(dorosły kroczy palcem wskazującym i środkowym po przedramieniu ręki dziecka)

pierwszy, drugi, trzeci, czwarty,

a na końcu ten malutki.

(dotyka palcem wskazującym kolejnych palców dłoni dziecka, zaczynając od kciuka)

Dokąd idą? Do łóżeczka,

Bo tam czeka już bajeczka.

(chwyta dłoń dziecka i umieszcza ją we wnętrzu swojej dłoni).

1. Teraz proponuję zabawę słownikową „Co jest czerwone?”. Dziecko próbuje odpowiedzieć, co kojarzy mu się z kolorem czerwonym, można wykorzystać obrazki z załącznika. Następnie pokazujemy dziecku tablicę z różnymi obrazkami z załącznika i zadaniem dziecka jest wskazać wszystkie czerwone rzeczy.

załącznik nr 1 – czerwone rzeczy

1. Do kolejnej zabawy potrzebne będą czerwone balony
  • „Taniec z balonikiem” – spontaniczna zabawa z balonami przy dowolnej muzyce.
  • „Balonikowe buźki” – malowanie mazakami na balonach: oczu, ust, nosa wg pomysłu dzieci.
  • „Wariacje z balonami” – zabawy oddechowe. Dziecko nabiera powietrze do buzi i napełnia policzki – udaje napompowany balon. Następnie wypuszcza powietrze ustami. Na koniec samodzielnie dmucha balony.

1. Posłuchajcie wiersza „Światełko”

Światełko

Iwona Salach

Przez ulicę idą dzieci,

gdy zielone światło świeci.

Kiedy żółte się zapali

uważają nawet mali.

Gdy zobaczysz zaś czerwone,

czekaj grzecznie na zielone.

Spróbujcie odpowiedzieć na pytania: Przy jakim świetle można przejść przez ulicę?; Przy jakim świetle należy stać i nie wolno przechodzić przez ulicę?

1. Kolejna zabawa to „Czerwone – stój, zielone – idź”. Dziecko biega po pokoju. Na hasło Rodzica: Czerwone – zatrzymują się; na hasło: Zielone – dalej biegają. Powtarzamy kilka razy.

2. Na koniec praca plastyczna do której potrzebna będzie plastelina w kolorze czerwonym i zielonym.

załącznik nr 2 – praca plastyczna

Na dzisiaj to już wszystko, w poniedziałek powtórzymy sobie jeszcze raz wszystkie kolory. Miłego weekendu.