"Kaczka" - zajęcia edukacyjne

Dzień dobry w tym tygodniu skupiamy się na zwierzętach które można spotkać w gospodarstwie, czy ktoś pamięta jakie zwierzęta już omówiliśmy? Jeżeli nie to przypominam: krowa, świnka i kura a dzisiaj zajęcia o kolejnym zwierzątku – o kaczce.

1.Na początek wysłuchajcie wiersza Jana Brzechwy – Kaczka Dziwaczka

Kaczka Dziwaczka

Jan Brzechwa

Nad rzeczką opodal krzaczka

Mieszkała kaczka – dziwaczka,

Lecz zamiast trzymać się rzeczki

Robiła piesze wycieczki.

Raz poszła więc do fryzjera:

,,Poproszę o kilo sera!”

Tuż obok była apteka:

,,Poproszę mleka pięć deka”.

Z apteki poszła do praczki

Kupować pocztowe znaczki.

Gryzły się kaczki okropnie:

,,A niech tę kaczkę gęś kopnie!”

Znosiła jaja na twardo

I miała czubek z kokardą,

A przy tym, na przekór kaczkom,

Czesała się wykałaczką.

Kupiła raz maczku paczkę,

By pisać list drobnym maczkiem.

Zjadając tasiemkę starą

Mówiła, że to makaron,

A gdy połknęła dwa złote,

Mówiła, że odda potem.

Martwiły się inne kaczki:

,,Co będzie z takiej dziwaczki?”

Aż wreszcie znalazł się kupiec:

,,Na obiad można ją upiec!”

Pan kucharz kaczkę starannie

Piekł, jak należy, w brytfannie,

Lecz zdębiał obiad podając,

Bo z kaczki zrobił się zając,

W dodatku cały w buraczkach.

Taka to była dziwaczka!

Spróbujcie odpowiedzieć na pytania: O kim była mowa w wierszu? Czy ta kaczka zachowywała się jak inne kaczki? Co się stało z kaczką? Czy takie kaczki istnieją?

2.Kaczka idzie-kaczka stoi – zabawa ruchowa .

Dzieci będą poruszać się jak kaczki (stopy na boki). Kiedy rodzic powie hasło: „kaczka stoi” dziecko staje bez ruchu i czeka aż rodzic powie hasło: „kaczka idzie”. Powtarzamy kilka razy.

1. „Kaczka pstra” – zabawa dydaktyczna -porównywanie liczebności zbiorów.

Do zabawy będą potrzebne: obrazki z jajkami które są w załączniku( jeżeli nie macie Państwo możliwości aby wydrukować załącznik można przygotować samemu takie kartki), kartka papieru i 3 przedmioty, które dziecko będzie mogło położyć na kartce np. kredki, mazaki, małe autka. Rodzic ma przed sobą kartki z jajkami mówi tekst: „Raz, dwa, trzy kaczka pstra tyle dzieci ma” i pokazuje wybraną kartkę ( z 1, 2 lub 3 jajkami). Zadaniem dzieci jest policzenie jajek i ułożenie na kartce przed sobą takiej samej ilości wcześniej przygotowanych przedmiotów.

/uploads/5eda529a2d719/newses/13/content/jajka_-_zalacznik_nr_1.docx

1. Karta pracy

Drodzy rodzice proszę przeczytać dzieciom polecenie, jeżeli nie macie możliwości wydrukowania karty pracy wystarczy, że dzieci wskażą takie same kaczki. Można też samemu wykonać kartę pracy z kolorami -  malujemy po jednej stronie kartki kółeczka lub kwadraty w różnych kolorach, po drugiej stronie takie same figury tylko pomieszane i prosimy dziecko aby połączyło figury w tych samych kolorach w pary.

/uploads/5eda529a2d719/newses/13/content/karta_pracy_znajdz_pare_-_zalacznik_nr_2.docx

4.Na koniec kolorowanka, można ją pokolorować kredkami, farbami bądź wykleić plasteliną. I oczywiście mile widziane zdjęcia przesłane na adres mailowy przedszkola.

/uploads/5eda529a2d719/newses/13/content/kaczka_kolorowanka_-_zalacznik_nr_3.docx

Miłej zabawy!