"Godło, flaga, hymn" - zajęcia edukacyjne

Witajcie Dzieci. Dzisiaj przypomnimy sobie jak wygląda flaga i godło Polski oraz przypomnimy sobie słowa hymnu Polski.

Najpierw otwórzcie kartę z grafiką flagi i godła naszego kraju. Zwróćcie uwagę, iż na obydwu symbolach naszego kraju dominują kolory: biały i czerwony, które są barwami narodowymi. Kolor biały oznacza czystość, czerwień – odwagę i waleczność.

/uploads/5eda529a2d719/newses/431/content/flaga.docx

Flaga symbolizuje naszą przynależność do Polski; wywieszamy ją przy okazji ważnych wydarzeń, uroczystości, zawodów sportowych.

Godło to również symbol Polski. Widnieje na nim biały orzeł w złotej koronie ze złotymi pazurami, na czerwonym tle, z głową zwróconą w prawą stronę. Godło zawiesza się w budynkach państwowych – szkole, przedszkolu, poczcie, sądzie i w innych ważnych miejscach.

Trzecim symbolem, który określa naszą narodowość jest hymn. Hymnem Polski jest „Mazurek Dąbrowskiego”. Jego autorem był Józef Wybicki.

Jeszcze Polska nie zginęła,
Kiedy my żyjemy.
Co nam obca przemoc wzięła,
Szablą odbierzemy.

Marsz, marsz Dąbrowski,
Z ziemi włoskiej do Polski.
Za twoim przewodem
złączym się z narodem.

Wiemy, że wiele osób spośród Was zna pierwszą zwrotkę i refren hymnu. Pamiętajcie, że hymnu nie śpiewa się jak inne piosenki. Jest to uroczysta pieśń, którą należy śpiewać z powagą i szacunkiem. Hymn zawsze należy wykonywać w postawie zasadniczej, czyli na baczność.

Teraz trochę zabawy w słowa. Jaką głoskę słyszycie na początku słowa „flaga”?

Jakie znacie słowa rozpoczynające się głoską „f”? Wymieńcie je. Otwórzcie ilustrację prezentującą zapis graficzny litery F. Rodzice pomogą Wam wskazać właściwy zapis graficzny.

/uploads/5eda529a2d719/newses/431/content/prezentacja_litery_f_F.docx

Narysujcie w powietrzu dużą literę drukowaną F. Możecie też liter F, f poszukać w przygotowanej dla was karcie.

/uploads/5eda529a2d719/newses/431/content/karta_pracy__-_znajdz_fF.docx

Na koniec, jeśli macie jeszcze siłę (wiemy, że macie jej ogrom) możecie wykonać flagę Polski w dowolny sposób. Wyślijcie swoje prace na adres przedszkola. Pozdrawiamy Was. Wasze Nauczycielki, Pani Kamila i Pani Bogusia .