"Co to jest ekologia" - zajęcia edukacyjne

Kochani, najbliższe 5 dni będziemy rozprawiać o ekologii: czym ona jest, jak dbać o środowisko, czy sprzątać należy tylko w swoim domu. Możecie wspólnie z Mamą i Tatą obejrzeć dowolny film edukacyjny dostępny w internecie na ten temat.

My dzisiaj przygotowałyśmy dla Was krótkie opowiadanie pt. „Co to jest ekologia?” – pani Olgi Masiuk . Posłuchajcie:

Staś przyszedł do przedszkola z nosem na kwintę:
- Przyjechała wczoraj – oznajmij zrezygnowany.
- Kto? – spytała Marysia.
- Ekociocia.
Wszyscy westchnęli ze zrozumieniem, tylko ja oczywiście nic nie rozumiałem. Jacek pochylił się więc nad moim uchem.
- Ekociocia Stasia dba o całą planetę i kiedy do nich przyjeżdża, Staś też musi o planetę dbać, a to nie jest łatwe – wyszeptał.
- Ale to chyba dobrze dbać o planetę? – powiedziałem. – Nasza planeta jest taka miła.
Staś wzruszył ramionami.
- Musimy segregować śmieci, kupować specjalne jedzenie i nie wolno nam używać dezodorantów. I ciotka wciąż mówi o nas „mordercy”, bo kiedyś znalazła w szafie futro po babci.
Na tę rozmowę weszła pani.
- Ekologia to bardzo ważna nauka – powiedziała. – O tym, jak funkcjonuje środowisko, zwierzęta, ludzie, rośliny. Człowiek potrafi bardzo szkodzić środowisku, twoja ciocia chce na t zwrócić uwagę.
- Tata wczoraj wyszedł, trzaskając drzwiami, gdy zwróciła mu uwagę, że jajko, które je, jest nieszczęśliwe.
wszyscy zaczęliśmy się śmiać, ale mnie ta ekologia nie dawała spokoju.
Poszedłem więc do pani.
- Nie jestem duży, prawda? A planeta jest ogromna. Tak? – zapytałem.
- Tak – odpowiedziała pani.
- Więc jak mogę się nią opiekować? Nawet nie mogę jej pogłaskać po policzku, gdy jest chora. Bo gdzie ona a policzek?
- Możemy inaczej opiekować się planetą. Coś ci pokażę.
I pani zwołała wszystkie dzieci.
- Słuchajcie, pójdziemy teraz do naszego ogródka i zbierzemy śmieci – powiedziała.
- Nie dość, że przez ekociocię muszę sprzątać w swoim pokoju wa razy dziennie, to jeszcze w przedszkolu – narzekał Staś.
Ale wszyscy wyszliśmy do ogrodu.
- Przecież jest czysto –powiedziała Marta.
- Więc dobrze się rozejrzyj. – Pani wykonała w powietrzu ruch ręką.
- Puszka po napoju! – Jacek wygrzebywał z ziemi na wpół zardzewiałą puszkę.
- O, i tuż przy płocie reklamówka. Ktoś nam wrzucił z ulicy – zauważyła Marysia.
Po kilku minutach z tego czystego ogródka dała się uzbierać niezła kupka śmieci.
- Widzisz, Paku, nie musisz głaskać planety po policzku, ale możesz je pomóc nie mieszkać w bałaganie. Taka puszka rozkładałaby się w ziemi bardzo długo , i ta reklamówka, a my wrzucimy je do specjalnego kosza.
Było mi bardzo miło, że mogłem zająć się planetą.
- Staś, możesz powiedzieć ekocioci, że dbałeś o planetę w przedszkolu, to w omu możesz mieć trochę wolnego! – krzyknął Tomek.

Postarajcie się teraz odpowiedzieć na pytania:
- Co to jest ekologia?
- Co to jest środowisko?
- Co zrobiły dzieci w przedszkolu, żeby zadbać o planetę?
- Co to znaczy segregować śmieci?

Teraz wykonajcie rysunek, kredkami, które macie w domu. Możecie narysować na nim, jak sprzątacie swój ogórek albo ogródek w przedszkolu. Pamiętajcie, żeby teraz, w czasie kwarantanny, starać się nie wychodzić z domku. Dbanie o planetę, możemy zacząć od segregowania śmieci w naszym domku.
Rysunki prześlijcie na adres mailowy przedszkola!

Tęsknimy już za Wami! Pani Kamila i pani Bogusia.