"Chomik" - zajęcia edukacyjne

Dzień dobry

1. Dzisiaj zaczniemy gimnastyką:
    – ,,Majowy deszczyk”- dziecko biega po pokoju, na hasło Rodzica Pada deszczyk!

dziecko kuca i zakrywa głowę – chowa się przed deszczem.

– ,,Kot i myszka”- dziecko to myszka, Rodzic to kot. Dziecko chodzi na czworakach. Na

hasło Rodzica Idzie kot! dziecko kuli się i nie rusza. Kot chodzi wokół dziecka i patrzy

czy myszka się nie poruszy.

– ,,Króliczek”- dziecko robi przysiad podparty, skacze i udaje królika, gdy Rodzic klaśnie w

dłonie dziecko-królik zatrzymuje się, powtarzamy kilka razy.

1. Kolejna propozycja to zabawa naśladowcza usprawniającą narządy mowy.

Chomik

Grażyna Wasilewicz

Czy widziałeś chomika,

który ziarno w buzię wtyka?

(Przesuwamy językiem po górnej wardze, górnych zębach, podniebieniu w kierunku gardła)

Trzyma w policzkach zapasy, taki jest łasy.

(Oblizujemy językiem wargi, mając szeroko otwarte usta)

Teraz policzki ma jak balony

(Nabieramy powietrza i krótko przytrzymujemy je w policzkach)

i bardzo jest zadowolony.

(Rozszerzamy wargi w szerokim uśmiechu z wyszczerzonymi zębami)

Nabierz powietrza pod wargę górną,

(Przytrzymujemy powietrze pod górną wargą)

nabierz powietrza pod wargę dolną.

(Przytrzymujemy powietrze pod dolną wargą)

Nabierz powietrza w jeden policzek,

(Przytrzymujemy powietrze w jednym policzku)

nabierz powietrza w drugi policzek,

(Przytrzymujemy powietrze w drugim policzku)

Nabierz powierza w oba policzki

(Przytrzymujemy powietrze w obu policzkach)

i już wyglądasz jak chomiczek.

Takie policzki nie są ozdobą.

Wypuść powietrze

(Nadmuchujemy oba policzki i wolno wypuszczamy powietrze ustami)

i znów bądź sobą.

1. Posłuchajcie teraz opowiadania Domowe zwierzątko

Domowe zwierzątko

Olga Masiuk

– Udało się! Udało się! – krzyknęła Zosia, wchodząc do sali. – Będę miała chomika. Rodzice się zgodzili.

Dzieci od razu otoczyły ją i zaczęło się wypytywanie. A jaki, a skąd, a jakie imię. Zosia bardzo cierpliwie udzielała wyjaśnień. Dziś po powrocie z przedszkola miała iść z tatą do sklepu po tego chomika.

– I on będzie na ciebie czekał, kiedy będziesz w przedszkolu? – zapytał zajączek Tup.

– Pewnie będzie wtedy spał, a kiedy wrócę z przedszkola, będziemy się bawić.

– Tak samo jest z moim psem – wykrzyknął Kuba. – Kiedy wracam z przedszkola, to on się przeciąga i zie­wa, ale potem się tarzamy po podłodze.

Zajączek Tup się zamyślił.

– Chyba też chciałbym mieć domowe zwierzątko, tylko nie wiem, jakie. Przecież wszystkie zwierzęta miesz­kają w lesie, więc dlaczego któreś chciałoby zamieszkać u nas w domu? Sarenka na pewno nie, ani wiewiórka. One czasem wpadają do nas na podwieczorek, ale zawsze na krótko, bo już chcą pędzić na polanę albo skakać po drzewach.

– To może jakieś malutkie zwierzątko, które lubi mieszkać w domu i z którym mógłbyś się umówić, że bę­dzie twoje – zaproponowała Elizka.

Do końca dnia czuło się napięcie. Zosia czekała, aż przyjdzie po nią tata i pójdą kupować chomika, a Tup wciąż myślał o tym, kto może być jego domowym zwierzątkiem.

Następnego dnia dzieci czekały niecierpliwie na Zosię, żeby opowiedziała, jak się miewa jej chomik.

– Jest super! – wykrzyknęła dziewczynka, kiedy w końcu stanęła w drzwiach. – Tylko robi kupę w wiórki, którą muszę sprzątać.

– Fuj – skrzywiła się Elizka.

– Każdy robi kupę – rozstrzygnął Szczypior. – Po psie trzeba sprzątać na podwórku, przy ludziach. Ale ba­wiliście się ? To najważniejsze.

– Cały wieczór. Ma takie fajne policzki i milutkie futerko – cieszyła się Zosia.

– Ja też mam domowe zwierzątko – odezwał się nagle zajączek Tup.

Dzieci spojrzały zaciekawione.

– Dogadałem się z pająkiem, który mieszka za szafką. Zgodził się być moim domowym zwierzątkiem i mówi, ze może czekać, dopóki nie wrócę z przedszkola. Tylko w soboty chciałby wyskoczyć do rodziny. Ale wtedy będę bawił się z siostrą. Fajnie, co nie?

Spróbujcie odpowiedzieć na pytania: Jakie zwierzątko miała iść kupić Zosia z tatą? Jakie zwierzątko miał Kuba? Kto został zwierzątkiem zajączka Tupa?

1. Teraz chciałabym żebyście przyjrzeli się karcie pracy z załącznika, Waszym zadaniem jest nazwać zwierzątka i wskazać ich domki bądź miejsca w których dobrze się czują.

/uploads/5eda529a2d719/newses/57/content/20.05_zalacznik_nr_1_-domy_zwierzat.docx

1. Na koniec propozycja pracy plastycznej – chomik, którego można pokolorować kredkami, pomalować farbami, wykleić kolorowym papierem, plasteliną lub ozdobić według własnego pomysłu. Czekam na zdjęcia „Waszych” chomików.

/uploads/5eda529a2d719/newses/57/content/20.05_zalacznik_nr_2_-_chomik.docx

Przesyłam pozdrowienia i do jutra.